Międzynarodowe Kongresy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywają się cyklicznie od 1997 roku i są kontynuacją wcześniejszych zjazdów PTK. Kongresy są corocznym najważniejszym spotkaniem naukowym i edukacyjnym kardiologów w Polsce. Gromadzą każdego roku około 4500 uczestników, prawie 450 wykładowców z Polski i zagranicy. Podczas kongresów odbywa się około 150 sesji naukowych: dydaktycznych, sekcji i asocjacji, satelitarnych, przypadków klinicznych, focus, plakatowych, konkursowych prac oryginalnych, HUBowych.
Kongresy niosą ze sobą ogromny ładunek edukacyjny. To okazja by wspólnie przeanalizować najnowsze wytyczne ESC oraz omówić w jaki sposób zostały wdrożone w warunkach polskich wytyczne z roku poprzedniego.
Uczestnicy mają szansę, dowiedzieć się o nowych technikach czy lekach, które wchodzą do refundacji lub pojawiły się na rynku, a jeszcze nie są refundowane. To również szansa na rozmowy o nowoczesnych terapiach, doświadczeniach poszczególnych ośrodków czy wymianę poglądów i opinii dotyczących terapii poszczególnych pacjentów.
Podczas kongresów gościmy nie tylko kardiologów, ale również lekarzy medycyny rodzinnej, internistów oraz innych specjalności zainteresowanych problemami diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, a także pielęgniarki, techników, ratowników medycznych i studentów medycyny. Wydarzenie ma służyć poszerzaniu wiedzy, wymianie informacji i poglądów oraz ma inspirować do wspólnych działań w podnoszeniu standardów opieki kardiologicznej i coraz lepszych rozwiązań systemowych.