Trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w dniach 13-14 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzedniej edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności Festiwalu zupełnie nowe elementy, wśród nich m.in. hasło przewodnie – ENERGIA.
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 12 stycznia, ale w łączności z Festiwalem odbywać się będzie zaplanowana na piątek 11 stycznia VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Ta ogólnopolska akcja będzie stanowić prolog 3. ŚFN.
12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach rozpocznie się oficjalna inauguracja Festiwalu, którą poprowadzi dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. W programie inauguracji znalazły się: rozmowa dr. Rożka z dr Marią Chełkowską o postrzeganiu muzyki przez fizyka i psychologa (towarzyszyć im będą muzycy i chór), prezentacja muzyczno-wizualnego projektu CallTrain MO4/HG4 przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków, rozmowa z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott oraz wręczenie Śląskich Nagród Naukowych. Aby zdobyć bezpłatną wejściówkę na wydarzenia w Teatrze Śląskim, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej ŚFN (ilość miejsce jest jednak oczywiście ograniczona).
Następnie 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych dwóch edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam w niedzielę 13 stycznia i w poniedziałek 14 stycznia na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu: sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich), strefa sportu, strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), strefa e-sportu czy – co stanowi absolutną nowość – strefa laserowych pokazów naukowych przygotowanych przez Uniwersytet Lund ze Szwecji. 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u zostanie zagospodarowana na potrzeby ŚFN.
W programie wydarzenia znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy – autorzy nowatorskich rozwiązań technicznych zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką – zyskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science (w niedzielę 13 stycznia) oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek – w Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone tym razem aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników „Dziennika Zachodniego”.
Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, są dostępne na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl w zakładce „Dla odwiedzających”.
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują:
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia),
- Miasto Katowice (oficjalny gospodarz wydarzenia),
- Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny,
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.