KONGRES POLITYKI MIEJSKIEJ
7-8 czerwca odbędzie się kolejna edycja Kongresu Polityki Miejskiej. W ramach wydarzenia oprócz tradycyjnych sesji nastąpi oficjalna prezentacja efektów prac grup eksperckich, które przez ostatnie miesiące przygotowywały propozycje konkretnych rozwiązań do aktualizowanej krajowej polityki miejskiej.
Kongres Polityki Miejskiej to największe w Polsce cykliczne wydarzenie poświęcone problematyce rozwoju miast. Służy ono spotkaniu różnych środowisk zainteresowanych kształtowaniem i wdrażaniem polityk miejskich, m.in. przedstawicieli władz krajowych i samorządowych, ekspertów, organizacji pozarządowych i przedstawicieli biznesu.
Tematem wiodącym Kongresu 2021 będzie dyskusja założeń do aktualizowanej krajowej polityki miejskiej wraz z propozycjami konkretnych rozwiązań wypracowanych przez sześć międzysektorowych grup eksperckich pracujących przy Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. W ramach nich przez ostatnie miesiące intensywnie pracowało ponad 160 ekspertów z całej Polski.
- A w tym roku dyskusja ta będzie szczególnie ważna, ponieważ rozpoczęto proces aktualizacji krajowej polityki miejskiej – tej polityki, o której zachowanie i obecność w systemie polityk publicznych apelowali eksperci – tłumaczy Karol Janas, kierownik Obserwatorium Polityki Miejskiej w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów.
Na uczestników czeka szereg paneli dyskusyjnych i prezentacji eksperckich w temacie: kształtowaniem przestrzeni, zarządzaniem i finansami publicznymi, gospodarką, mieszkalnictwem i politykami społecznymi, transportem oraz środowiskiem. Z kolei głównym tematom towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących – między innymi prezentacje dobrych praktyk miejskich, warszaty i sesje networkingowe, oraz noc wtop, czyli wyjątkowa sesja, gdzie najodważniejsi miejscy urzędnicy i działacze podzielą się tym, co – najoględniej rzecz biorąc – im nie wyszło i jakie wnioski z tego wyciągnęli. W tym roku o swoich miejskich doświadczeniach zdecydowali się opowiedzieć: Monika Arczyńska, architekta – A2P2; Jacek Grunt-Mejer, urzędnik odpowiedzialny za rewitalizację w Warszawie; i realizujący Wizję Zero w Jaworznie - Tomasz Tosza.
Ważną częścią Kongresu są również sesje poświęcone World Urban Forum (WUF 11), czyli Światowemu Forum Miejskiemu. Wydarzenie to, którego organizatorem jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich, cyklicznie odbywa się co dwa lata w różnych zakątka świata, m.in. w Barcelonie, Rio de Janerio czy Kuala Lumpur. Jest to najważniejsza przestrzeń dyskusyjna na temat polityk miejskich i rozwoju obszarów zurbanizowanych na świecie. Już za rok, stolicą światowego wydarzenia miejskiego będą Katowice. Dlatego też, rozmowy na temat WUF stanowią ważny element tegorocznego Kongresu. W sesjach związanych z Światowym Forum Miejskich uczestniczyć będą przedstawiciele władz rządowych, lokalnych, eksperci zagraniczni a także prelegenci UN-Habitat.
Największym wyzwaniem tegorocznej edycji Kongresu Polityki Miejskiej jest sytuacja związana z pandemią COVID-19. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej (ze studiem nagraniowym w Katowicach). Nowością ma być specjalna scena, gdzie przedstawiciele różnych mediów w przerwach między panelami będą prowadzić krótkie rozmowy z wybranymi prelegentami.
Wydarzenie online: 7-8.06.2021
Rejestracja na www.kongres.miasta.pl