4. Śląski Festiwal Nauki Katowice

26 stycznia 2020, niedziela - 27 stycznia 2020, poniedziałek

4. śląski festiwal nauki w Katowicach w Międzynarodowym centrum Kongresowym

Organizator

Uniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Bankowa 12
40-007, Katowice
sfn@us.edu.pl 
32 359 23 25

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się między 25 a 27 stycznia 2020 roku,
a Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będzie gospodarzem wydarzeń festiwalowych 26 i 27 stycznia.

Kolejna, czwarta już, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się od 25 do 27 stycznia 2020 roku. Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzednich edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności Festiwalu zupełnie nowe elementy.

4. ŚFN KATOWICE - największe wydarzenie popularnonaukowe w kraju organizowane w jednym miejscu, pod dachem.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 153 stanowiska pokazowe, 116 wykładów i 142 warsztaty, ponad 79 różnorodnych wydarzeń na 3 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 1400 wystawców i ponad 250 prelegentów i wykładowców. 3. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 35 tysięcy uczestników. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 100 tysięcy osób.

O międzynarodowym charakterze kolejnych edycji świadczy też fakt, że Śląski Festiwal Nauki został zgłoszony i przyjęty do sieci European Science Engagement Association, w ramach której będzie promowany. ŚFN został również wyróżniony „Złotą różą” czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education).

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 25 stycznia uroczystą galą podczas której zaprezentowany zostanie spektakl „Radiance: The Passion of Marie Curie” w reżyserii Alana Aldy, opowiadający o naukowej pasji genialnej polskiej zdobywczyni dwóch Nagród Nobla.

W niedzielę i poniedziałek (26 i 27 stycznia 2019 r.) 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu: sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki) debiutująca w ramach ŚFN strefa elektromobilności, strefa sportu, strefa dziecka (w tym roku będzie jej towarzyszyć strefa aktywności, której uczestnicy będą mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków zw. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała), czy strefa e-sportu.

Zapraszamy do współtworzenia 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE!

Zachęcamy do zgłaszania swoich pomysłów na festiwalowe aktywności wszystkich zainteresowanych, którzy mają ciekawy pomysł na przedstawienie swojej działalności, w szczególności nauczycieli akademickich, pracowników nauki, opiekunów i członków kół naukowych oraz aktywnych naukowo i kulturalnie studentów i doktorantów. Nabór zgłoszeń trwa do 31 października 2019 r. poprzez wysłanie wniosku na stronie internetowej festiwalu (https://www.slaskifestiwalnauki.pl/nabor-zgloszen). W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z biurem organizacyjnym festiwalu pod numerem telefonu 32 359 23 25, bądź mailowo, wysyłając wiadomość pod adres sfn@us.edu.pl.

Nadal trwa także nabór do przeglądu Garażowych Wynalazków OFF Science. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy – autorzy projektów interesujących rozwiązań technicznych, ale także aplikacji, gier i wszystkich pomysłów, które z założenia mają pozytywnie wpłynąć na naszą codzienność, zyskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w niedzielę 26 stycznia. W Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji eksperckiej oraz nagroda czytelników jednego z lokalnych dzienników. Każdy wynalazca, który chce zaprezentować swój pomysł na 4. ŚFN KATOWICE musi do 30 października 2019 roku wypełnić wniosek na stronie internetowej festiwalu w zakładce OFF SCIENCE (https://www.slaskifestiwalnauki.pl/off-science-3-edycja).

Czego można się spodziewać?

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u zostanie zagospodarowana na potrzeby ŚFN.

Oczywiście podobnie, jak w poprzednich latach podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE nie zabraknie gości specjalnych z kraju i zagranicy. Pojawią się u nas wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury. Naukowcy i popularyzatorzy z krajowych uczelni w wyjątkowy sposób zaprezentują swoją działalność. Trzecia edycja ŚFN pokazała, że katowicka publiczność bardzo pozytywnie reaguje na pokazy, warsztaty i wykłady gości reprezentujących zaprzyjaźnione ośrodki naukowe i festiwale nauki z zagranicy. Idąc tym tropem postanowiliśmy zaprosić popularyzatorów zw. między innymi z World Science Festival z Nowego Jorku, Edinburgh Science Festival, Cheltenham Science Festival, Northern Ireland Science Festival, Vetenskapsfestivalen Gothenburg. W Katowicach pojawi się również gwiazda specjalna, z którą aktualnie prowadzimy negocjacje, ale która z pewnością wywoła niemałą sensację (szczegóły wkrótce)!

Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jak zawsze jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, zostaną udostępnione w zakładce „Dla odwiedzających” w miarę zbliżania się Festiwalu na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl. W niedzielę MCK będzie otwarty dla odwiedzających od godz. 10.00 do godz. 19.00, w poniedziałek zaś na festiwal będzie można przebywać już o godz. 8.00, a zakończenie zaplanowano na godz. 18.00.

Spodek w Katowicach › Skocz do Spodka